Print

Doctors and providers who treat this condition

  

Problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa: Krążek międzykręgowy

Kręgosłup ma trzy naturalne krzywizny. Krzywizna szyjna kręgosłupa znajduje się w obrębie szyi. Tworzy górną część kręgosłupa. Dlatego nazywana jest także kręgosłupem szyjnym. Niniejszy arkusz wzbogaci Państwa wiedzę na temat odcinka szyjnego kręgosłupa oraz uszkodzeń krążków międzykręgowych. Jest to powszechny problem, który może wpływać na kręgosłup szyjny, ale większość osób nie wymaga z tego powodu operacji.

Zdrowy kręgosłup szyjny

Kręgosłup tworzą następujące elementy:

Obrazek przedstawiający zdrowy kręgosłup szyjny

  • Kręgi.Są to kości ułożone w sposób przypominający klocki i to właśnie one tworzą kręgosłup. W szyi znajduje się siedem pierwszych kręgów kręgosłupa.

  • Krążki międzykręgowe. Są to małe "poduszki" tkanki, które znajdują się pomiędzy kręgami. Pełnią funkcję amortyzującą, a także chronią kręgi gdy są Państwo w ruchu.

  • Rdzeń kręgowy.Przebiega on przez duży, centralny otwór (kanał kręgowy), który tworzą kręgi.

  • Nerwy. Rozgałęziają się od rdzenia kręgowego i przenoszą informację do reszty ciała.

  • Otwór międzykręgowy. Są to mniejsze otwory znajdujące się w kręgach. To dzięki nim nerwy mogą docierać z rdzenia kręgowego do rąk oraz innych części ciała.

Uszkodzenie krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa

Górny obrazek przedstawia przepuklinę krążka międzykręgowego, a dolny obrazek wyciągnięcia kostne

Jednym z najczęściej spotykanych problemów związanych z kręgosłupem szyjnym jest uszkodzenie krążka międzykręgowego. Do uszkodzenia krążka może dojść w przypadku wykonania nagłego ruchu, który spowoduje jego wybrzuszenie lub pęknięcie, nazywane także wypadnięciem (przepuklina) (herniate). Możliwe jest również powolne zużywanie się krążka z biegiem lat (degeneracja). Zużyty krążek może stać się tak płaski, że kręgi znajdujące się powyżej i poniżej będą się stykać lub ślizgać. W przypadku zużycia krążka może dojść do nienaturalnego przyrostu kości (wyciągnięcia kostne) (bone spurs) na kręgach. Wyciągnięcia kostne mogą również powstawać w otworach międzykręgowych doprowadzając do ich zwężenia (stenoza) (stenosis). Jeśli lekarz podejrzewa uszkodzenie krążka międzykręgowego, można przeprowadzić badania potwierdzające ten problem, np. MRI, (rezonans magnetyczny), CT (tomografia komputerowa) lub EMG (elektromiografia). W takim przypadku, w razie konieczności, Państwa lekarz opracuje z Wami plan leczenia.

 

Discrimination is Against the Law. We comply with applicable Federal civil rights laws and Minnesota laws. We do not discriminate against, exclude or treat people differently because of race, color, national origin, age, disability, sex, sexual orientation or gender identity. Please see our Patients’ Bill of Rights.
 
 Visit Other Fairview Sites 
 
 
(c) 2017 Fairview Health Services. All rights reserved.