Print

Doctors and providers who treat this condition

  

Problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa: krążek międzykręgowy

Kręgosłup posiada trzy naturalne krzywizny. Krzywizna szyjna znajduje się w szyi. Tworzy górną część kręgosłupa. Dlatego nazywana jest także odcinkiem szyjnym kręgosłupa. W tym miejscu dowiecie się Państwo więcej o elementach odcinka szyjnego, oraz uszkodzeniach krążków międzykręgowych. Jest to często spotykany problem, który dotyka odcinka szyjnego.

Zdrowy odcinek szyjny kręgosłupa

kręg szyjny, kręg, krążek międzykręgowy, otwory, nerw

  • Kręgi. Są to kości, ułożone w sposób przypominający elementy klocków, które tworzą kręgosłup. W szyi znajduje się pierwszych siedem kręgów kręgosłupa.

  • Krążki międzykręgowe. Są to małe "poduszki" tkanki znajdującej się pomiędzy kręgami. Ich zadaniem jest amortyzacja i ochrona kręgów, gdy Państwo się ruszają.

  • Rdzeń kręgowy. Biegnie przez kanał kręgowy utworzony przez kręgi.

  • Nerwy. Rozgałęziają się od rdzenia kręgowego i przenoszą informacje do reszty organizmu.

  • Otwory. Są to mniejsze otwory znajdujące się w kręgach. Przez nie nerwy biegną do Państwa rąk, oraz innych części ciała.

Uszkodzony krążek międzykręgowy w odcinku szyjnym kręgosłupa

rdzeń kręgowy, przepuklina krążka międzykręgowego, wyciągnięcia kostne

Jednym z najczęściej spotykanych problemów związanych z odcinkiem szyjnym, jest uszkodzony krążek międzykręgowy. Uszkodzenie może nastąpić na skutek nagłego ruchu (dyskopatia) (herniate). Lub, powodem może być także powolne ścieranie się (wear out) krążka międzykręgowego z wiekiem (degeneracja). Krążek ten może stać się tak cienki, że kręgi znajdujące się powyżej i poniżej mogą się stykać, bądź slizgać w tył, lub w przód. W przypadku starcia się krążka, nietypowe narastanie kości może doprowadzić do uformowania się na kręgach dziobów kostnych. Dzioby kostne mogą utworzyć się również w otworze powodując jego zwężenie . Jeśli Państwa lekarz podejrzewa uszkodzenie krążka międzykręgowego, zostaną przeprowadzone badania (tests) w celu potwierdzenia tego przypuszczenia. Następnie w miarę potrzeb, Państwa lekarz opracuje z Wami plan leczenia (treatment)

 

 
 Visit Other Fairview Sites 
 
 
(c) 2012 Fairview Health Services. All rights reserved.