Print

Doctors and providers who treat this condition

  

Problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa (Cervical Spine Problems):Krążek międzykręgowy

Kręgosłup posiada trzy naturalne krzywizny.Krzywizna szyjna kręgosłupa znajduje się w obrębie szyi.Tworzy górną część kręgosłupa.Dlatego nazywana jest także kręgosłupem szyjnym.Niniejszy arkusz wzbogaci Państwa wiedzę na temat odcinka szyjnego kręgosłupa oraz uszkodzeń krążków międzykręgowych.Jest to powszechny problem związany z kręgosłupem szyjnym.

Zdrowy kręgosłup szyjny

Kręgosłup tworzą następujące elementy:

kręg szyjny, kręg, krążek międzykręgowy, otwory, nerw

  • Kręgi. Są to kości ułożone w sposób przypominający klocki i to właśnie one tworzą kręgosłup.W szyi znajduje się siedem pierwszych kręgów kręgosłupa.

  • Krążki międzykręgowe. Są to małe "poduszki" tkanki, które znajdują się pomiędzy kręgami.Pełnią funkcję amortyzującą, a także chronią kręgi gdy są Państwo w ruchu.

  • Rdzeń kręgowy. Przebiega on przez duży, centralny otwór (kanał kręgowy), który tworzą kręgi.

  • Nerwy. Rozgałęziają się od rdzenia kręgowego i przenoszą informację do reszty ciała.

  • Otwór międzykręgowy. Są to mniejsze otwory znajdujące się w kręgach.To dzięki nim nerwy mogą docierać do Państwa rąk oraz innych części ciała.

Uszkodzenie krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa

rdzeń kręgowy, przepuklina krążka międzykręgowego, wyciągnięcia kostne

Jednym z najczęściej spotykanych problemów związanych z kręgosłupem szyjnym jest uszkodzenie krążka międzykręgowego.Do uszkodzenia krążka może dojść w przypadku wykonania nagłego ruchu, który spowoduje jego wybrzuszenie lub pęknięcie, nazywane także wypadnięciem (przepuklina) (herniate). Możliwe jest również powolne zużywanie się krążka z biegiem lat (degeneracja).Zużyty krążek może stać się tak płaski, że kręgi znajdujące się powyżej i poniżej będą się stykać lub ślizgać.W przypadku zużycia krążka może dojść do nienaturalnego przyrostu kości (wyciągnięcia kostne) (bone spurs) na kręgach.Wyciągnięcia kostne mogą również powstawać w otworach międzykręgowych doprowadzając do ich zwężenia (stenoza) (stenosis).Jeśli lekarz podejrzewa u Państwa uszkodzenie krążka międzykręgowego, to możliwe będzie przeprowadzenie badań potwierdzających.W takim przypadku, w razie konieczności, Państwa lekarz opracuje z Wami plan leczenia.

 

 
 Visit Other Fairview Sites 
 
 
(c) 2012 Fairview Health Services. All rights reserved.