Print

Doctors and providers who treat this condition

  

GERD (Osoby dorosłe)

Przełyk to rurka, która prowadzi jedzenie z ust do żołądka. Zastawka na dolnym końcu przełyku zapobiega przepływowi kwasu żołądkowego do góry. Gdy zastawka ta nie działa poprawnie, zawartość żołądka może się wielokrotnie cofać (refluks) do przełyku. Nazywamy to refluksem żołądkowo-przełykowym (GERD). GERD może powodować podrażnienie przełyku. Może powodować problemy z połykaniem lub oddychaniem. W ciężkich przypadkach GERD może powodować nawracające zapalenie płuc lub inne poważne problemy.

Objawy refluksu obejmują pieczenie, ucisk lub ostry ból w górnej części brzucha lub środkowej do dolnej części klatki piersiowej. Ból ten może się rozchodzić na szyję, plecy lub obojczyk. Mogą występować bekanie, kwaśny smak w tylnej części gardła, przewlekły kaszel, ból gardła lub chrypka. Objawy GERD występują często podczas dnia po obfitym posiłku. Mogą również występować w nocy podczas leżenia. 

Pielęgnacja w domu

Zmiany stylu życia mogą pomóc ograniczyć objawy. W razie potrzeby mogą być zapisane leki. Objawy często ustępują wraz z leczeniem, ale jeżeli leczenie zostanie przerwane, objawy często powracają po kilku miesiącach. Dlatego większość osób cierpiących na GERD będzie wymagało ciągłego leczenia.

Zmiany stylu życia

 • Ogranicz lub unikaj tłustych, smażonych i ostrych potraw, jak również kawy, czekolady, mięty oraz potraw o dużej zawartości kwasu, takich jak pomidory, cytrusy i soki (pomarańczowy, grejpfrutowy, cytrynowy).

 • Nie spożywaj dużych posiłków, zwłaszcza nocą. Najlepsze są małe, częste posiłki. Nie kładź się zaraz po jedzeniu. I nie jedz nic na 3 godziny przed pójściem spać.

 • Unikaj picia alkoholu i palenia papierosów. Na ile to możliwe unikaj "biernego" palenia.

 • Jeżeli masz nadwagę, ograniczenie masy ciała pomoże ograniczyć objawy. 

 • Unikaj noszenia ciasnej odzieży w okolicach brzucha.

 • Jeżeli twoje objawy występują podczas snu, użyj piankowego klina w celu podniesienia górnej części swojego ciała. Lub podłóż 10 cm bloki pod przednią część swojego łóżka.

Leki

W razie potrzeby leki mogą ulżyć objawy GERD i uniknąć uszkodzenia przełyku. Omów plan stosowania leków ze swoim lekarzem. Może on obejmować jeden lub więcej z następujących leków:

 • Środek zobojętniający kwas w celu neutralizacji kwasu w twoim żołądku.

 • Bloker kwasu (H2-bloker) w celu ograniczenia produkcji kwasu.

 • Inhibitor kwasu (PPI) w celu ograniczenia produkcji kwasu w inny sposób niż bloker. Mogą działać lepiej, ale wymagają więcej czasu na zadziałanie.

Środek zobojętniający kwas należy przyjmować 30-60 minut po posiłku i przed spaniem, ale nie w tym samym czasie co bloker kwasu.
Staraj się nie przyjmować takich leków jak ibuprofen i aspiryna. Jeżeli zażywasz aspirynę na serce lub z innych powodów medycznych, porozmawiaj ze swoim lekarzem o zaprzestaniu tego.

Obserwacja

Badania kontrolne u swojego lekarza lub zgodnie z zaleceniami.

Kiedy szukać porady medycznej

Zadzwonić do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów:

 • Ból brzucha nasila się lub przemieszcza w dolną prawą część brzucha (obszar wyrostka robaczkowego)

 • Pojawił się lub pogorszył się ból w klatce piersiowej, lub przeniósł się na plecy, szyję, obojczyk lub ramię

 • Częste wymioty (brak możliwości utrzymania płynów)

 • Krew w stolcu lub wymiocinach (w kolorze czerwonym lub czarnym)

 • Osłabienie lub zawroty głowy

 • Gorączka wynosząca 100,4ºF (38ºC) lub wyższa, lub wg wskazówek lekarza

 

Discrimination is Against the Law. We comply with applicable Federal civil rights laws and Minnesota laws. We do not discriminate against, exclude or treat people differently because of race, color, national origin, age, disability, sex, sexual orientation or gender identity. Please see our Patients’ Bill of Rights.
 
 Visit Other Fairview Sites 
 
 
(c) 2017 Fairview Health Services. All rights reserved.